Araçmetre üzerinde size en uygun aracı arayabilir, markalara veya istediğiniz herhangi bir özelliğe göre listeleyebilir, araçların özelliklerin ve öngörülen masraf bilgilerini görüntüleyebilir ve bu araçları birbirleri ile kıyaslayabilirsiniz.

1.Arama

Araçmetre.com üzerinde arama yapabilmek için en üst kısımda yer alan arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Bu aramada yazmış olduğunuz içeriğe göre araç önermeleri yapılır. İsterseniz aradığınız kelime ile ilgili arama yapabilir veya size listelenen araçlar arasında yön tuşlarıyla dolaşabilir ve görüntülemek istediğiniz aracın üzerine gelince "Enter" tuşuna basarak o aracın bilgilerini listeleyebilirsiniz.

İsterseniz daha özel aramalar da yapabilirsiniz mesela "Citroen C4 Confort dizel otomatik" şeklinde daha özel aramalar da yapabilirsiniz.

Eğer biraz detaylı arama yapmak isterseniz Anasayfa'da yer alan "Hızlı Arama" sekmesini kullanabilirsiniz.

Eğer daha detaylı bir arama yapmak isterseniz "Tüm Araçlar" linkini kullanarak arama filtrelerine ulaşabilir ve istemiş olduğunuz araçlara buradaki filtreler yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Filtreler

Araça sonuçlarında sizleri daha iyi yönlendirebilmek için arama sonuç ekranında filtrelere ulaşabilirsiniz Bu filtreler 4 e ayrılmıştır.

 1. Parametreler: Bu bölümde araçları anahtar kelime, fiyat aralığı, yakıt tipi, şanzıman ve segmente göre filtreleyebilirsiniz.
 2. Gövde Tipi: Bu bölümde araçları gövdetiplerine göree filtreleyebilirsiniz. Buradaki her ikon bir gövde tipini temsil etmektedir ve sitenin genelinde bu ikonlar kullanılır.
 3. Marka: Bu bölümde araçları markalarına göre filtreleyebilirsiniz. İlk görünüşte sizlere sadece popüler markalar gösterilir. Eğer bu bölümde bulunan "Tüm Markalar" linkine tıklarsanız markaların tamamını görebilirsiniz.
 4. Motor:  Bu bölümde güç, motor hacmi, ortalam yakıt tüketimi ve hızlanma süresine göre filtreleyebilirsiniz.

 

2. Araç Kıyaslama

Araçmetre.com üzerinde listeledeiğiniz 2 aracı çok rahat karşılaştırabilirsiniz. Araçmetre üzerinde aynı anda sadece 2 araç kıyaslayabilirsiniz. Kıyasladığınız araçlarla ilgili şu detayları görebilirsiniz:

 • Araçların ön arka yan iç ve genel görsellerini görebilirsiniz.
 • Araçların güvenlik ekonomi performans ve genel puanlarını görebilirsiniz.
 • Araçların teknik özelliklerini ve birbirlerine olan üstünlüklerini görebilirsiniz.
 • Araçların fiyat olarak birbirlerine üstünlüklerini görebilirsiniz.
 • Araçların yakıt tüketimi açısından birbirlerine göre sağladığı avantajları görebilirsiniz.
 • Araçların muhtemel masraflarını görebilirsiniz.
 • Araçların performans özelliklerini en ince detayına kadar kıyaslayabilirsiniz.
 • Araçların güvenlik donanımları ve euro ncap puanlarını görünteleyebilir ve kıyaslayabilirsiniz.
 • Araçların ölçü ve hacimlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Araçların konfor için olan donanımlarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Araçların multimedya için olan donanımlarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Araçların iç donanımlarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Araçların dış donanımlarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Araçların görüş elemanları ve donanımlarını görüntüleyebilirsiniz.

Nasıl araç kıyaslayabilirsiniz?

1. Anasayfada yer alan hızlı araç kıyaslama arayüzü ile hızlıca araç kıyaslayabilirsiniz.

2. Her sayfada bulunan ve sayfanın alt kısmında yer alan karşılaştırma panelini kullanabilirsiniz. Bunun için sayfanın sol alt köşesinde bulunan   ikonuna basınız ve açılan panel üzerinde karşılaştırmak istediğiniz araçları seçiniz.

3. Arama sonucu ve listeleme ekranlarından kıyaslama yapabilirsiniz.

4. Model detay sayfalarından kıyaslama yapabilirsiniz.

3. Model Detayları

Araç model detay sayfasında gruplandırılmış olarak çok fazla bilgi bulabilirsiniz.

1.Resimler: Araç resimleri temsilifir ve modelden modele değişmez. Yani Görmüş olduğunuz aracın resmi, araca ait herhangi modele aittir. Bu yüzden görüntülediğiniz resimdeki donanımların gerçekten o modelde olup olmadığını donanım listesinden kontrol etmeniz önerilir.

2.Puanlama: Puanlama 3 temel kriterde yapılır. Her puan tipi 100 üzerinden değerlendirilir.

 • Ekonomi: Ekonomi puanı, aracın yakıt tüketimi ve kullandığı yakıt tipinin formülize edilmesi ile belirlenir. (Hibrit araçlar ekonomi puanı en yüksek araçlar olarak kabul edilmiştir.)
 • Güvenlik: Güvenlik puanı, Euro NCAP puanlarının formülize edilmesi ile belirlenir (F segmenti araçların çoğunun NCAP puanı belirli olmasa dahi  sabir bir değerle en güvenli araçlar kabul edilmiştir.)
 • Performans: Performans puanı, aracın performans değerleri ve ağırlık değerlerinin formülize edilmesi ile belirlenir.

Bu 3 değerin formülize edilmesi ile aracın akıllı puan değeri oluşur. Puanlandırma kriterleri aracmetre' ye göre yapılmıştır. Bu konuda fikirlere açığız. Eğer puanlar sizin fikirlerini yansıtmıyorsa lütfen bu durumu bizimle paylaşın. Ayrıca puanlandırma yapılırken yukarıdaki kirterlerin dığında herhangi bir değer kullanılmamıştır. Araçlar asla ve asla markalarına göre puanlandırılmamıştır. Markaların kişiye göre değişen prestij değerleri bu puanlandırmalarda yer almamıştır.

3. Tahmini Masraflar: Yıllık vergi ücreti, ortalama kullanılacak yakıt masrafı, lastik değişiminde minimum ve maksimum fiyat bilgilerini  hakkına fikir sahibi olabilirsiniz.

4. Teknik Özellikler: İncelediğiniz araca ait bütün teknik detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kıyasla
Yükleniyor