Volvo Ölümsüzlüğü Buldu

Volvo Ölümsüzlüğü Buldu

Her otomobil üreticisinin mutlaka iddialı olduğu bir konu bulunmakta. Kimisi performansı ile övünürken, kimisi de çevre dostu özellikleri ile övünüyor. Volvo’nun yıllardır üzerine basa basa övündüğü yanı ise güvenlik. İsveçli üretici bu konuda o kadar iddialı ki 2020 yılından sonra hiçbir kullanıcının Volvo araçlarından kaynaklı bir şekilde ölmeyecek.

Volvo’nun bu iddiasının tabiki  bir dayanağı bulunmakta. Uzun yıllardır yol güvenliği ve sürücüsüz otomobil teknolojileri alanında çalışmalar yapan şirket, yeni nesil Volvo otomobillerin bu iddiasını birkaç ana maddeyle açıklıyor. İlk aşamada gelişmiş sensör sistemi bulunuyor. Sürücüsüz otomobiller için olmazsa olmazı olan bu sistemler, otomobillerin kendi kendini kontrol etmesinin yanı sıra olası kazalarda da önlem almak adına ipi göğüslüyor. Çarpışma önleme, şerit takibi, adaptif cruise kontrol, otomatik frenleme, yaya tespiti, yola aniden çıkan hayvanların tespiti ve daha fazlasında bu sensörler devreye giriyor.

Bahsi geçen teknolojiler, Volvo’nun icadı veya yalnızca Volvo’da bulunan teknolojiler değil. Her sensör farklı bir isim ile birçok otomobil üreticisi tarafından kullanılıyor. Fakat bu konuda kendine en çok güvenen firma Volvo. 2020 yılından sonra tüm yeni nesil Volvo otomobillerinde otomobilden kaynaklı bir şekilde kimsenin ölmeyeceğini veya ciddi bir şekilde yaralanmayacağı iddiasını ortaya koyan Volvo, bu iddiasında başarılı olursa diğer otomobil üreticileride bu başarıyı takdir ve taklit edecektir.

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor