Volvo Kompakt Konseptleri İle İnsanları Büyülüyor

Volvo Kompakt Konseptleri İle İnsanları Büyülüyor

2008 yılında Land Rover ve Jaguar’ı Tata’ya satışını yapan Ford, Volvo’yu ise satmak istememekte. Volvo ile oldukça büyük planları olan Ford, tam gaz ilerleyen Alman Premium markalarının ilerleyişine bir darbe indirmek amacıyla kapsamlı bir plan yapar. Bu planda ilk adım tamamiyle yeni bir tasarım anlayışı ile ortaya çıkan XC60 modelidir. XC60 testlerden olumlu sonuçlar alınca, zamanında hiçbir araçta kullanılmayan City Safety gibi güvenlik donanımlarınıda standard olarak getirmesi ile birçok kurum tarafından yılın SUV modeli olarak seçilir. Ama tüm bu başarı 2009 krizinin ortaya çıkmasıyla önemsiz bir hal alır. Çaresiz Ford, 2009’da Volvo’nun satımı için Geely ile görüşür ve 2010’da Volvo artık Geely markası altındadır.

Ford yönetimi altında giriştiği değişime Geely yönetiminin altında hızlanarak devma eden Volvo, değişim dalgasında bir sonraki adımı da kompakt segmentte bir değişim yaratacak.

40.1 ve 40.2 olarak isimlendirilen bu konseptler, firmanın 90 serisinde kullandığı SPA platformunun küçük kardeşi olarak nitelendirebileceğimiz CMA (Compact Modular Architecture) platformu üzerinde yükseliyor. Bu platformdan beklentilerin yüksek olduğu ve gelecek kompakt sınıf Volvo modellerinde bunları sıkça göreceğimiz Volvo'ya yakın cephelerden sıkça dile getirilen bir bilgi.

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor