Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başladı

Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başladı

Uzun süredir gündemde olan "Yeni Trafik Sigortası Düzenlemesi" nihayet 12 Nisan'da yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemede iyi sürücü ile kötü sürücünün trafik sigortası primlerinde birbirinden farklı değerlendirilmesi amaçlanıyor. 

Düzenlemede il bazında da farklı ücretlendirmeler de dikkat çekiyor. 

Türkiye geneline İstanbul %6 fazla prim öderken, Kocaeli, Ankara ve Bursa'da %3 fazla prim ödemesi yapılacak. Örnek olarak; Türkiye genelinde iyi sürücü (7.basamak) 444 TL sigorta primi öderken, İstanbul'da iyi sürücü %6 prim farkı ile 470 TL sigorta primi ödeyecek. Aynı şekilde kötü sürücü (1.basamak) Türkiye genelinde 2015 TL öderken, İstanbul'da 2137 TL sigorta primi ödeyecek. Kaza yapılmadan geçen her yıl sıralamada bir basamak düşmenizi, trafik sigorta priminizin de bir basamak düşmesi anlamına gelecek.

İlk defa araba alan ya da başka bir araç alan sürücü ise sisteme 4.basamaktan dahil olacak.

Ancak sigorta şirketlerinin "Yeni Trafik Sigortası Düzenlemesi" sonrası kendi aralarında anlaştığı, anlaşmalı kredi kartlarına taksit uygulamasını iptal ettikleri, sadece tek çekim ödeme seçeneği sundukları da gelen bilgiler arasında.

"Yeni Trafik Sigortası Düzenlemesi" ile ilgili teklifinizi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin www.sbm.org.tr adresi üzerinden alabilirsiniz.

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor