Nissan ve Mitsubishi Artık Resmen Ortak!

Nissan ve Mitsubishi Artık Resmen Ortak!

Nissan Motor Co Ltd. (Nissan) ve Mitsubishi Motors Corporation (MMC) tarafından Mayıs 2016’da duyurusu yapılan satın alma süreci bitti.Nissan %34 hissesini satın alarak Mitsubishi’deki en büyük hissedar oldu.

Yapılan ortaklıkla beraber MMC, Nissan ile Renault ortaklığının bir parçası haline gelmiş oldu. MMC’nin de katılmasının yanı sıra ortaklık 2016 yılında gerçekleştireceğinden dolayı 10 milyon adetlik satış performansıyla dünyanın en büyük üçüncü otomotiv grubu olarak kayıtlara geçecek.

Nissan CEO’su Carlos Ghosn, Nissan ve MMC’nin gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlara yönelik; ortak satın alma, yerelleşme, ortak tesis kullanımı, ticari araç platformu ile teknoloji paylaşımı ve şirketlerin büyümesi noktasında işbirliğine gideceklerini açıkladı. Ghosn sözlerine: “MMC işbirliği ile birlikte Nissan’ın 2017 için hedeflemiş olduğu 24 milyar Yen 2018 yılında 60 milyar Yen seviyelerine çıkacak” şeklinde sözlerine devam etti.

Nissan CEO’su Carlos Ghosn: “Nissan, Mitsubishi Motors ve Renault gibi üç önemli markadan oluşan bu grup küresel otomobil üretimi anlamında tamamen yeni bir güç anlamına geliyor. Bu güç gerek ekonomisi, gerek hacmi, gerek teknolojisi ve gerekse de üretim imkanlarıyla birlikte aynı zamanda dünyanın en büyük otomotiv gruplarından birini oluşturmakta. Bu ise dünyanın farklı coğrafyalarına ve pazarlarına yönelik farklı segmentlerden ürünler sunulabilmesi anlamına gelmektedir. Bu anlaşma sadece bir atılım hamlesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda hem Nissan hem de Mitsubishi Motors için ciddi bir kazanım teşkil etmekte. Otomotiv endüstrisi içerisinde son derece dinamik yeni bir güç anlamına gelen bu ortaklık beraberinde yoğun bir işbirliği ve sinerjiyi de getirecek. MMC’nin en yüksek hissedarı olarak markanın değerlerine ve geçmişine saygı duyarak hareket edecek ve büyümeye yönelik tüm atılımlarını destekliyeceğiz. Tüm zorluklarda onları desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda her geçen gün de genişleyen ailemizin en yeni üyesi olarak yanlarında olacağız” dedi.

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor