Nissan’ın Yakıt Skandalı, Mitsubishi’ye de Yansıdı

Nissan’ın Yakıt Skandalı, Mitsubishi’ye de Yansıdı

Mitsubishi, Nissan’ın yakıt ekonomisi skandalından dolayı mini car sınıfında (a segmenti) ciddi bir düşüşe yakalandı. Bu durum Japon otomobil piyasasını da çokça sarstı.

Japon otomobil üreticilerinin yaptığı itirafa göre, bazı mini car modellerinde yakıt değerlerindeki bu skandal sebebiyle 19.1 Trilyon Yen’lik, yani 173 Milyon $’lık bir kayıba sebep oldu.Firmanın operasyonlar müdürü Tetsuro Aikawa, bu durumdan dolayı istifa etti.

Mitsubishi’yi iflasın eşiğinden döndüren ve aynı zamanda Mitsubishi’nin mini araç geliştirme yapısında en büyük partneri Nissan da bu sene, geçen aya oranla 3105 araçlık, yani %76.8’lik bir düşüş gösterdi.

Mitsubishi yaklaşık 625.000 müşterisine tazminat ödemek zorunda. Fakat şirket yöneticileri:”Müşterilerin tazminatını ödeyebilmemiz şimdilik imkansız. Bu sebepten onlara yalnızca bir şeyler önereceğiz.” açıklamasını yaptı.

25 Nisan’da bu skandal hakkında detaylı bir soruşturma başladı ve hâlâ resmi bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde bu konu hakkında detaylı bir açıklama gelecek ve durumu tüm otomobil dünyası öğrenecek.

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor