IIHS Yolcu Small Overlap Testlerinde Oldukça Çarpıcı Sonuçla Ortaya Çıktı!

IIHS Yolcu Small Overlap Testlerinde Oldukça Çarpıcı Sonuçla Ortaya Çıktı!

Otomobil güvenliğini test eden IIHS yeni formatıyla üreticileri zorluyor.Sürücü bölümünü etkileyen small overlap güvenlik testleri,yolcu tarafı için de gerçekleştirmeye başlandı.

Otomobil üreticileri ve sürücüler için önemli kriterler arasında yer alan kaza testleri IIHS’nin 2012 yılında başlattığı small overlap testlerini hem markaların eksiklerini görmelerini, hem de sürücülerin araçlarının ne kadar güvenli olduğunu ortaya çıkarmayı sağlıyor. Sol ön bölümden yaklaşık 65 kilometre sürat ile gerçekleştirilen çarpışma testleri artık yolcunun bulunduğu sağ bölgeden de gerçekleştirilecek. IIHS yetkilileri sürücü güvenliğinin yolcu güvenliği ile eşit seviyeye getirmek amacıyla bu test formatını uygulayacaklarını belirtiyor.

IIHS’nin yaptığı duyuruda yeni formatın işleyişini göstermek açısından demo test sonuçlarını da paylaştı. Hyundai Tucson, Honda CR-V, Mazda CX-5, Subaru Forester ve Toyota RAV4 gibi SUV segmentinde yer alan araçlar üzerinde gerçekleştirilen yeni small overlap testinde oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Testi gerçekleştirilen araçlardan Hyundai Tucson yolcu tarafında sürücü ile aynı güvenliği sunarken, Toyota RAV4’te ise sürücü kısmında bulunan güvenlik tedbirlerinin eksik olduğu gözlemlendi. 

Bakalım üreticiler IIHS'nin bu yeni güvenlik testini dikkate alarak araçlarda bu durumuda değerlendirecekler mi?

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor