600 CC'lik Honda, Bugatti Veyron’un Maksimum Hızını Aşmayı Başardı

600 CC'lik Honda, Bugatti Veyron’un Maksimum Hızını Aşmayı Başardı

Honda mühendisleri tarafından geliştirilen S-Dream Streamliner modeli ile Utah'ın Bonneville yerleşim yerindeki yer alan hız deneme pisttindeki testte Bugatti Veyron'nun maksimum hızı geçildi.

16 Honda mühendisi ile beraber, başvurular arasından yapılan seçimle 100 gönüllü kişinin de katılımı sağlanan proje Amerika’nın Utah eyaletinde test edildi. Honda’nın yarış ekibi geliştirmiş oldukları F1 teknolojisinin bulunduğu model ile 2006 yılında yine Bonneville pistinde yapılan testte 400 km‘lik hız rekoruna ulaşmıştı. Honda’nın şimdiki elde ettiği derece daha etkileyici cinsten.

3 silindirli, 600 CC’lik motor markanın diğer bir  modeli olan S660‘da yer alan motorla benzer niteliklerde. Aslında bu motor S660’da yer alan moturun çok daha geliştirilmiş bir versiyonu da diyebiliriz. Honda S-Dream Streamliner ile 421.446 km/s gibi bir süreye ulaşarak bir dünya rekoruna da sahip oldu. Elden geçirilen silindir blokları, krank şaftı, pistonlar ve silindirler ile birlikte motordan 3 kat daha fazla güç almayı başaran mühendis ekibinin bu hamleleri aracın gövde tasarımıylada birleşince ortaya bu sonuçları çıkardı. Ultra hafif olarak tasarlanan gövdesi ile S-Dream Streamliner artık bir dünya rekorunun sahibi. 

Yorumlar

SON HABERLER

Kıyasla
Yükleniyor