Araba Nasıl Seçilir : Araçmetre Otomobil Seçim Rehberi

Araba Nasıl Seçilir?

Araba nasıl seçilir?

Arabalar büyük birer yatırım oldukları için satın alırken sizin için en iyi olanı seçmek oldukça önemlidir. İster hafta sonları ailenizle pikniğe gitmek istediğiniz bir araba isterseniz de gençleree yönelik olan gösterişli bir spor araba isteyin, önünüzde çok fazla seçenek olacak. Yeni bir araba alma sürecinde karar vermenin zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat hazırladığımız bu rehber sayesinde çok daha kolay karar vereceksiniz. Araba almaya karar vermeden önce aşağıdaki faktörleri mutlaka göz önünde bulundurun.


Araçmetre Puanlama

Akıllı değerlendirme sayesinde araçlara göz atarak sizin için en uygun otomobili bulabilmeniz için tasarlandı.

Sistemdeki maksimum puan 100 ve bu puan sadece mükemmeliyeti simgeleyen ve bir çok yılın en iyisi ödülüne layık görülmüş araçlara veriliyor. Performans, Yakıt Tüketimi, Görünüş ve benzer alanlar arasında birden çok alanda yüksek puan alan araçlar akıllı değerlendirme sisteminin daha üstünde yer alabiliyor.

 

Fiyat

Eğer araba alırken belirli bir bütçeniz varsa sizin için en önemli durum bu. Araç alırken hesaba katmanız gereken peşinat, aylık ödemeler, satış işlemi masrafları ve sigorta olmak üzere 4 farklı etken bulunuyor. Tüm bu etkenleri de hesaplayarak bütçenizin sınırlarını bu şartlar altında belirlemeniz gerekiyor.

 

Alabileceğinizden Daha Yüksek Fiyatlı Bir Araç Satın Almayın. Araba satın alırken arabanın size geleceği toplam fiyatı iyice hesaplamanız gerekiyor. Araba satış temsilcileri farklı finansal araçlar kullanarak en pahalı arabaları bile aylık bütçenizde ödeyebileceğiniz şekilde size sunarak ilginizi çekebilir. Fakat yüksek fiyatlı araç satın alırken, ortaya çıkacak olan gizli problemler ve uzun dönemde yapacağınız harcamaları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu gizli problemler motorlu taşıtlar vergisi, yıllık yakıt, lastik, kasko ve sigorta masrafları ile parça değişimleri ve bakımları olabilir.

Araç Metre arabaların model sayfalarında size satın alma fiyatı dışında uzun dönemli bu masraflarıda sunuyor.

Araçmetre Amortisman

 

Kategori

Araç Kategorisi

Araba kategorileri arabaların gövde şekillerini temsil eder. Büyük aileler için ekstra yolcu koltuğuna sahip olan minivanlar avantajlıyken, aynı zamanda SUV ve station vagonlarda ekstra yolcu taşımanızı sağlayacak araba türleri arasında. Hatchback, coupe ve sedanlar ise daha dar hacimli iç mekana sahipler. Pikaplar ise daha çok eşya taşıyacak olanlara ekstra büyük alanlar sağlar.

Sizin için en uygun boyutlu arabayı alın

Arabayı satın almadan önce arabayı ne için kullanacağınızı iyice düşünün ve  mükemmel bir araba almak için daha büyük her zaman daha iyidir hatasına kapılmayın. Eğer büyük bagaj ve güçlü bir araba ihityacınız yoksa bu tür arabalardan uzak durun. Eğer dağlarda araba sürmeyecekseniz ya da teknenizi yazlık bölgelere araba ile çekmeyecekseniz, büyük ve güçlü bir araba almak size paranızı boşa harcatır. Bu nedenle evden işe ve işten eve kullanacağınız bir araba almayı düşünüyorsanız, pahalı ve lüks bir SUV almak size çok daha fazla gereksiz maliyet oluşturur. Fakat gerçekten büyük ve güçlü bir araba ihtiyacınız varsa ve eşya taşıma amaçlı olarak da kullanacaksanız, almak istediğiniz arabaların kapasitelerine bakarak gereğinden küçük boyutlu ya da güçsüz arabalar almayın.

Yakıt

Yakıt tüketimi

Dizel ya da Benzinli

Dizel arabalar yakıt konusunda sahiplerini memnun etmeyi başarsalar da çıkardıkları ses ve pahalı bakımları ile zaman zaman problem olabiliyorlar. Benzinli araçlar ise çok daha uygun bakım ve onarım fiyatlarına sahipken, yakıt tüketimi konusunda sahiplerini üzebiliyorlar. Günümüzde dizel arabaların fiyatları özellikle ülkemizde benzinlilere göre çok daha yüksek durumda. Bu durumda da ortaya bir kırılma noktası çıkıyor. Bu kırılma noktası arabayı ne kadar kullanacağınız ile ilgili. Eğer arabayı çok fazla kullanacaksanız, dizel alarak ödediğiniz fazla para miktarını yakıt ile geri alabiliyorsunuz. Fakat belirli rakamların altında araba kullanımı gerçekleştirecekseniz benzin alarak paranızın bir kısmını cebinizde tutabilir ama benzinliklerde daha fazla ödemeyi göze alabilirsiniz. Ayrıca benzinli arabalara takılan LPG yakıt sistemi de yakıt tüketimi konusunda dizel ile hemen hemen aynı değerlere sahip. Bu nedenle araba almadan önce iyice düşünüp taşınıp gerekli hesaplamaları yapmanızı tavsiye ederiz.

Şehiriçi Yakıt Tüketimi

Sürekli dur kalk yaparak araba kullandığınız şehir içinde yakıt tüketimi de daha yüksek oluyor. Eğer araba üzerindeki vaktinizin büyük çoğunluğunu şehir içinde geçiriyorsanız, bir litre benzin ile daha fazla kilometre yapabileceğiniz araçları tercih etmeniz daha ekonomik bir karar olacaktır. Böylece nakit tasarrufu sağlamış olursunuz.

 

Vites Tipi

Vites tipi

Şanzıman araba viteslerini kontrol eden mekaniğe verilen isim. Şanzımanlar hakkında dikkat etmeniz gereken nokta, pek çok arabanın baz modeli daha düşük maliyetli olduğu için manual vites olarak gelir ve genellikle otomatik vites opsiyon ya da gelişmiş model olarak sunulur. 3 farklı şekilde kategorilendirilen şanzımanlar otomatik, manuel ve yarı otomatik olarak adlandırılıyor. Otomatik vites sürücünün vitesle ilgili bir işlem yapmadan sürüş yapmasını, manual vites sürücü tarafından kontrol edilen vitesleri ve yarı otomatik vitesler ise normalde otomatik olarak çalışan fakat manuel’a geçişi mümkün olan vitesleri simgeliyor. Araba üreticiler bir çok farklı model araç için şanzıman opsiyonları sunuyor. Otomatik vites arabalar ile kolay ve rahat bir sürüş istiyor olabilir ya da manuel vites ile arabaya daha hakim olup hem de daha az para ödemek istiyor olabilirsiniz. Burada önemli olan tarzınıza ve yaşamınıza en uygun şanzıman tipini seçmeniz. Manuel vitesli arabaların en büyük avantajı arabaların devirlerinde sağlamış olduğunuz kontrol. Bu da kötü hava koşullarında araba kullanırken hakimiyetin daha çok sizde olmasını sağlar. Fakat otomatik vitesli arabalarda son zamanlarda gelişen pürüzsüz vites değişimleri ile birlikte yakıt tüketiminde tasarruf etmenizi sağlayabiliyor.

 

Sürüş Tipi

Sürüş Tipi

Önden Çekişli arabalar maliyeti en uygun araba konumundalar fakat performansları limitli. Çünkü ön tekerlekler arabanın tüm sürüş görevlerini yükleniyor. Güç sağlama ve arabaya yön verme işlemlerini aynı anda yapan ön tekerlerlek arabaların belirli oranlarda performans kaybı yaşamasına neden olur.

 

Arkadan İtişli arabalar ise hem daha dengeli hem de performanslı araçlardır. Spor araçların büyük çoğunluğu arkadan itişlidir. Fakat arkadan itişli arabalar kötü hava koşullarında sürebileceğiniz ideal arabalar arasında olmayabilirler.

 

Tüm Tekerlekler ve Arkadan İtişli arabalar daha ağır, pahalı ve yakıt konusunda tasarruflu olmayan araçlar. Fakat sahip oldukları çekiş gücü nedeniyle kötü hava koşulları ve zorlu yollarda sürebileceğiniz en güvenli arabalar olarak bilinirler.

 

Güç ve Hızlanma

Performans

Beygir Gücü (HP)

Motorun maksimum güç çıkışı tanımlamak amacıyla kullanılan güç aynı zamanda beygir gücü olarak da bilinir. Daha güçlü arabaların satış fiyatları daha yüksek olurken aynı zamanda kilometre başına tükettikleri yakıt da daha fazla oluyor. Bu nedenle güçlü bir araba almak için öncelikle gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı ve sonrasında satın alıp almayacağınızı iyice düşünerek karar vermeniz gerekiyor.

Tork

Tork en basit tanımıyla motordan çekiş görevini üstlenen tekerleklere iletilen dönme kuvvetidir. Gündelik hayatta Torka beygir gücünden daha fazla ihtiyaç duyulur ve kullanılır. Bunun sebebi beygir gücünün yüksek devirlerde, torkun ise görece olarak düşük devirlerde üretilmeye başlamasından kaynaklanır.

 

Motor

Motor Tipi

Motor Tipi

Motor tipi size motorların kaç silindirli olduğunu ve şeklini söyler. Örneğin V8 motoru 8 silindire sahiptir ve V şeklindedir. 8 silindir V şeklinde olan motorun her iki tarafında 4’erli şekilde yer alır.

Motor Boyutu

Motorun toplam hacmi, motorda bulunan tüm silindirlerin hacimlerinin toplamına göre hesaplanır. Unutulmamalıdır ki, düşük hacimli fakat turbo beslemeye sahip olan motorlar, büyük hacimli fakat turbo beslemesiz (atmosferik beslemeli) motorlara ciddi rakip sayılmaktadırlar.

Eğer rampa tırmanma, yüksek süratlere çıkma ve yük çekme gibi amaçlar doğrultusunda kullanılacaksa yüksek hacimli motorlar çok daha tatmin edici olmaktadırlar. Fakat bu noktada altı çizilmesi gereken bir nokta var; yüksek hacimli motorların yakıt tüketimleri de hacimle doğru orantıda artar. Bu bakımdan büyük motorlar ihtiyaç halinde tercih edilmelidirler.

 

Sonuç

Araba almadan önce yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurup aradığınız araç listesini azalttıktan sonra yapmanız gereken şey ise araçları kendi aralarında karşılaştırmak. Böylece hepsinin birbirlerine karşı sahip oldukları artıları ve eksileri görebilirsiniz. Karşılaştırmalardan sonra sıra araçları denemek için test sürüşüne gitmek!

 
Kıyasla
Yükleniyor